22-10-2003 00:12:38
ADVARSEL OM BUER
Buer kan lide uoprettelig skade ved tørskydning.Affyr aldrig en bue uden pil som "modstand".
Visse buer kan overtrækkes, - undersøg altid, hvor langt buestrengen må trækkes ud.
F.eks for træbuers vedkommende er det sjældent at de må trækkes længere end 28" (71 Cm).
Buer af træ, med ben af træ eller med indlæg af træ, vil arbejde med sæsonens temperaturer og opbevaringsstedets klima (Luftfugtigheden).
Buer kan trækkes skæve; ved opstrengning er det derfor vigtigt at begge bueben bukkes lige meget, - lær tricket af specialisten i butikken.
Arms Gallery har serviceværksted og værktøj til compoundbuer. Vores våbenmekaniker forestår gerne enkle service opgaver som smøring/strengeskift på de fleste compoundbuer.
Hav forståelse for at de fleste bueproducenter, - (desværre), - arbejder med stor modeludskiftning og kun sjældent holder lager af servicedele til deres buer.
Man kan desværre ikke forvente mirakler MHT service og fabriksgarantier i bue-verden, - det vil således sjældent være muligt at man reparerer på buer der er smadret eller dårligt vedligeholdt.
