16-04-2008 01:12:33
Om Webley & Scott Luftvåben
Webley & Scott har produceret luftvåben siden 1930 og de er bestemt ikke dårlige til dét. Ved valg af materialer og teknik, satses der udelukkende på K-V-A-L-I-T-E-T...Fabrikken hentede i dag inspiration i hele verden, dog er klassikerne; pistolerne Tempest og Hurrycane, var stadigvæk med på programmet til sidste produktionsdag.
Det svensk-designede Axsor gevær, med den revolutionerende 200 Bar pumpe, og smukke italienske skæfter et klingende eksempel på at Webley & Scott ikke er særligt konservative, for i disse geværer finder man nytænkning og løsninger der ikke er set tidligere.
Fjeder-riflerne er fortsat blandt verdens kraftigeste serieproducerede luftrifler.
Webley & Scott har produceret våben i over 200 år og luftvåben siden 1930. Og de er bestemt ikke dårlige til det. Ved valg af materialer og teknik, blev der satset på kvalitet, frem for kvantitet, - dette gjorde ikke Webley & Scott til verdens mest solgte luftvåben, men afgjort til de bedst solgte.

Fabrik og handelsfirmaet Webley & Scott genåbnet efteråret 2007.


